ТЕТРА хакирањето доаѓа: OsmocomTETRA

Тоа е многу возбудливо да се види ослободување на OsmocomTETRA , првиот Свет СПВ ( Софтвер Дефинирани радио ) имплементација на ТЕТРА demodulator, PHY и пониски MAC слоеви.

Тоа е верзија ТЕТРА на GSM airprobe дека го отклучите пристап до податоци и рамката на ТЕТРА комуникациски протокол, давајќи им голема хакирањето можност!

Сега дека, исто така, ТЕТРА технологија е отворена ние треба да се очекува, во текот на оваа 2011 година, за да ја видите Свет ТЕТРА sniffers и најверојатно, исто така, ЧАЈ енкрипција (за енкрипција Тетра Алгоритам) скршен!

ТЕТРА се користи од страна на полицијата, службите за итна помош и војски како алтернатива мобилна комуникациска мрежа што може да работи дури и без достапноста на мрежна покриеност (само мобилен-кон-мобилен без базна станица) и да се обезбеди некои посебни висока достапност услуги.

Напишав за ТЕТРА во мојот слајд Големи Гласот безбедност протокол за преглед .

Во OsmocomBB мејлинг-листи веќе имаше дискусија околу некои мрежа ТЕТРА статус:

 • Белгија Полицијата ТЕТРА Astrid мрежа: енкриптирани
 • Германската полиција тест ТЕТРА мрежа во Ахен: енкриптирани
 • Некои екс-jugoslawia ТЕТРА мрежа: енкриптирани
 • Холандија C200 ТЕТРА мрежа: TEA2 криптирани со статични клучеви
 • Велика Британија Airwave ТЕТРА мрежа: TEA2 криптирани со TEA2

Тоа ќе биде навистина забавно да се види дека новите полициски и спасувачка служба хакирање враќајќи се од старите аналогни возраст до нови дигитални радија :-)

Сподели

4 Коментари

 • 1
  Хенрик
  Јуни 27, 2011 - 06:44 | Линк

  Се надевам дека ќе може да го слушнете шведската полиција soooon :)

 • 2
  Pepijn
  Јули 7, 2011 - 10:39 | Линк

  Холандската C2000 мрежа има статичка клуч?! Тоа не може да биде ...

 • 3
  Sylvain
  Септември 25, 2011 - 02:45 | Линк

  Белгискиот Astrid мрежата е сега шифрирана (TEA2).

 • 4
  Anton
  2 Ноември, 2012 - 02:37 | Линк

  Повеќе вести за ова? ниту една можност да се бори на Велика Британија звучните бранови уште?

 • Остави Одговори

  Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

  *

  Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>