RFC 6189: ZRTP në fund është një standard!

Së fundi ZRTP është caktuar një detyrë zyrtare RFC, RFC6189 ZRTP: Key Media Path marrëveshje për unicast Sigurt RTP.

Ajo kishte si një varësisë SRTP me madhësi AES kyç të 256bit që tani është definuar si RFC6188 .

Është emocionuese për të parë RFC lirua më në fund, pasi kjo është një arritje e rëndësishme për të vendosur ZRTP si standard zyrtare për fund-te-fund encryption shumë si PGP ka qenë për email.

Tani çdo organizatë në botë do të jetë zyrtarisht në gjendje të zbatojë ZRTP për fund-te-fund zë encryption protokollit

Aktualisht 3 Implementimi ndryshme publike të ZRTP protokollit ekziston:

Secili prej tyre ofrojnë karakteristika të ndryshme të protokollit, por më të rëndësishme janë të njohur të jenë të ndërveprueshme.

Një valë e re po vjen në botë encryption zë, irrupting në një zonë gri, ku shumica e kompanive që bëjnë sistemet telefonike encryption ka zbatuar encryption porosi.

Tani një standard ka qenë setup dhe ka disa arsye mbetur për zbatimin diçka të ndryshme.

Hurra z Zimmermann dhe të gjithë komunitetin e kompanive (si PrivateWave ) dhe individët (si Werner DITTMANN ) që ka punuar në të!

Sot është një ditë e madhe, lloj i tillë i teknologjisë tani është zyrtare dhe me zbatimin e shumta ekzistuese!

Filipi, ju e bëri atë përsëri, komplimentet e mia për frymën tuaj të pastër dhe vendosmëri :-)

Pjesë

Një koment

 • 1
  15 Maj 2011 - 05:00 | Permalink

  testuar koment

 • Lini një Përgjigju

  Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

  *

  Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>